Παιχνίδι για γερά νεύρα διεξήχθη τη Τρίτη το βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο του 11ου Δημοτικού. Η 10Academy αντιμετώπισε τη ΧΑΝΘ για τη 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΘ. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τη ΧΑΝΘ που είχε το προβάδισμα στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 14-20. Η 10Αcademy προσπαθούσε όμως οι παίκτες της ΧΑΝΘ έβρισκαν συνεχώς λύσεις. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 44-55. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας μας που κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να φτάσει τελικά να προηγηθεί με 61-60 στο τελευταίο λεπτό. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές με τη 10Αcademy να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 65-60. Με αυτή τη νίκη συνεχίζουμε να βρισκόμαστε στη πρώτη θέση του ισχυρού ομίλου με 11 νίκες και 1 ήττα. Επόμενος αντίπαλος ο Αχιλλέας Τριανδρίας την επόμενη Τρίτη εκτός έδρας.